Historie

Vesnice byla zřejmě založena na písčitém místě a patřila v roce 1349 Kláře z Pernštejna společně s Dalečínem a Vítochovem. Náležela převážně k bystřické části pernštejnského zboží. Pan Jiří Vrbas založil v roce 1806 pamětní knihu, v níž dojemně vypravuje o průběhu a útrapách za válek Napoleonských až do r.1821,jeho potomci v psaní pokračovali až do roku 1866.V roce 1886 byla u obce nalezena švédská mince a v rybníčku Na Bojisku, který byl podle legendy po bitvě za švédských válek plný krve, byl nalezen kord a několik švédských podkov.


Dne 3.5.1945 byli pod dnešním závodištěm zastřeleni ustupující německou armádou tři mladí chlapci. Richard Dostál, Gustav Juřík a Oldřich Konečný, kteří zaplatily životy jen za to, že šli podívat na stojící auto. Jejich smrt připomínají dva památníky v lese zvaném Hora.


Rodákem z Písečného byl plk.Václav Jílek (19161946) válečný pilot, účastník bitvy o Británii. Narodil se 11. července 1916 v Písečném, byl pátý ze šesti dětí. Vyučil se stolařem, měl rád odvážné lidi a proto se přihlásil do Vojenského leteckého učiliště. V březnu 1936 získal Pilotský diplom pro turistická letadla a splnil si tak svůj sen. Průkazku vojenského letce Republiky Československé obdržel v roce 1937. V červenci 1939 se na pouťové zábavě rozloučil se slovy,,Kamarádi já se vrátím´´

Odjel do Krakova k Československé vojenské skupině, posléze se dostal do integrované jednotky podplukovníka Svobody v Sovětském svazu. Na žádost československých úřadů vypraveno 95 letců na západní frontu, kde se po náročném výcviku pilota bombardéru stal kapitánem letadla u 311. bombardovací perutě RAF. Dosáhl hodnosti poručíka letectva, dostal medaili Za chrabrost, Pamětní medaili československé armády a Československý válečný kříž.

Stal se obětí leteckého neštěstí dne 14.března 1945, kdy padl jako jeden z posledních našich letců.

Jeho Liberator se krátce po startu zřítil a shořel nedaleko Lagens. Společně s ostatními byl s vojenskými poctami pohřben na vojenském hřbitově na ostrově Terceira na Azorských ostrovech v Arabském souostroví. Po válce byl in memoriam vyznamenán dalším Československým válečným křížem a povýšen na nadporučíka letectva a v roce 1991 do hodnosti plukovníka letectva.

Na jeho rodném domě byla v roce 2005 odhalena pamětní deska.